Formularz kontaktowy

Kredyty we frankach szwajcarskich

Kredyty we frankach szwajcarskich (CHF)

Dochodzenie roszczeń związanych z kredytami hipotecznymi powiązanymi z frankiem szwajcarskim (CHF) stanowi specjalizację naszej Kancelarii. Świadczymy pomoc na etapie przedprocesowym, jak i sądowym. Obsługą spraw frankowych zajmujemy się kompleksowo, począwszy do skompletowania niezbędnej dokumentacji, analizę szansy jej powodzenia oraz określenie wysokości roszczeń, aż po ich dochodzenie na drodze sądowej.

 

Kredyt denominowany a kredyt indeksowany?

Obsługa spraw dotyczy zarówno tych, których przedmiotem jest kredyt denominowany (gdy saldo zobowiązania w umowie kredytowej określone jest we frankach szwajcarskich), jak i kredyt indeksowany (kredyt waloryzowany) kursem franka szwajcarskiego (gdy saldo kredytu w umowie kredytowej określane jest w złotówkach, jednakże wysokość rat oraz całkowita kwota zobowiązania kredytowego uzależniona jest od kursu franka szwajcarskiego). Należy zaznaczyć, że w obrocie prawnym o wiele częściej spotykane są kredyty denominowane, jednakże zarówno posiadanie zawartej umowy kredytowej, której przedmiotem jest kredyt denominowany, jak i kredyt indeksowany kursem franka szwajcarskiego, daje możliwość dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych od banków, które tych kredytów udzieliły.

 

Czego można żądać od banku w sprawie frankowej?

Należy zaznaczyć, że z roszczeniem do banku w sprawie frankowej można wystąpić zarówno w sytuacji, gdy dokonana została już spłata kredytu w całości, jak i gdy spłata kredytu jest jeszcze w trakcie.

Zasadnicze żądania związane z dochodzeniem roszczeń w sprawach frankowych może stanowić:

1)     żądanie zapłaty w związku z nieważnością umowy kredytowej – w takiej sytuacji bank zobowiązany jest zwrócić wszelkie kwoty, które zostały mu nadpłacone ponad kwotę rzeczywiście udzielonego pierwotnie kredytu (kapitału kredytu);

2)     żądanie zapłaty w związku z nieważnością niektórych postanowień umownych i przewalutowanie kredytu na złotówki (tzw. „odfrankowienie kredytu”) – w takiej sytuacji pozostałe raty kredytu nie będą już zależne od kursu franka szwajcarskiego, a dotychczas zapłaconą na podstawie nieważnych postanowień umownych nadwyżkę bank zobowiązany jest zwrócić.

Wybór właściwego żądania zależy od rodzaju kredytu, banku, z którym umowa ta została zawarta oraz treści poszczególnych postanowień umownych. Ocena, które z żądań jest w danej sprawie optymalne i najbardziej korzystne dla klienta musi być przeprowadzona indywidualnie na podstawie całokształtu dokumentacji i okoliczności sprawy.